Alo, neden dolandıramadık?

Dolandırıcılar aradıkları muhabirin para transferi yapmaması üzerine, 'dolandırılacağını nasıl ve hangi aşamada anladın' diye sordu.

Manisa'nın Salihli ilçesinde yerel yayın yapan gazetede çalışan muhabiri arayan kişi, banka hesaplarının terör örgütü üyelerince ele geçirildiğini söyleyerek hesaptaki paraları başka bir hesaba trasfer etmesini istedi.

Salihli'de, günlük yerel yayın yapan bir gazetede çalışan muhabiri arayarak "banka hesaplarının terör örgütü tarafından ele geçirildiği gerekçesiyle paralarını başka bir hesaba transfer etmesini" isteyen dolandırıcılar, karşılarındaki kişinin olayı fark ettiğini anlayınca "dolandırılacağını nasıl ve hangi aşamada anladın" diye sordu.

Kendilerini emniyet ya da savcılık görevlisi olarak tanıtarak güven sağladığı kişilerin paralarını çeşitli yöntemlerle alan telefon dolandırıcıları, bu kez Salihli'de Cemal Güzelyurt'a telefonla ulaştı. Karşısındaki kişinin gazete çalışanı olduğunu bilmeyen dolandırıcı kendisini savcılık görevlisi olarak tanıtarak "Tüm banka hesaplarınız terör örgütü tarafından bloke edilmiş, hesaplarınıza el konulmuş. Ama siz merak etmeyin, bütün hesaplarınızı şuandan itibaren güvence altında. Ancak bu sorunun yasal zeminde çözümü için sizi öncelikle Cumhuriyet Başsavcımıza aktaracağız. Daha sonra da gerçekleştireceğimiz işlemlerle tüm sorun ortadan kalkacak" diyerek güven sağlamaya çalıştı.

Benzer dolandırıcılık olaylarının haberlerini daha önce yapan muhabir Güzelyurt, telefondaki kişiyi oyalarken diğer yandan da gazeteci arkadaşlarına durumu bildirip polisi devreye sokmalarını istedi.

Görüşmeleri kayıt altına alan Güzelyurt telefondaki kişinin yönlendirmesiyle, durumdan haberdar olan polisin önlem aldığı bankaya gitti. Suçüstü için tüm önlemleri alan Salihli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ve olayı uzaktan görüntülemek için bekleyen meslektaşları da Güzelyurt'u takip etti.

Telefondaki kişilerin bankadan çekilen paraları bir yere bırakmasını değil de başka bir hesaba yatırmasını istemesi üzerine Güzelyurt buna yanaşmadı ve tepki göstererek telefonunu kapattı.

Güzelyurt'tan dolandırıcıların verdiği banka hesap numaralarının bilgilerin alan polis, kimliklerinin belirlenmesi için çalışma başlattı.

"Nasıl anladın?"

Güzelyurt'u 10 dakika sonra tekrar arayan telefon dolandırıcıları, bu kez bilgi almak istedi. Telefondaki kişiler Güzelyurt'a "Dolandırılacağını nasıl ve hangi aşamada anladın" diye sordu.

Meslektaşlarına açıklama yapan Güzelyurt, gazetecilerin bu tür dolandırıcılık haberlerini sıkça yaptıklarını hatırlatarak, "Bu yöntemden dolayı Salihli'de bir çok insanın canı yandı. İkna yetenekleri çok fazla, böylelikle çok insanı dolandırdıklarını düşünüyorum. Ancak biraz dikkatli dinlerseniz, anlamsız konularla kafanızı karıştırmaya çalıştıklarını anlıyorsunuz" dedi.


Diğer Makaleler

 1. DOLANDIRICILIK YAPAN ZANLILAR YÖNTEM DEĞİŞTİRDİ
 2. TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 3. ALMANYA'DA 1 MİLYON EMEKLİYİ DOLANDIRDILAR!
 4. İKNA GÜCÜ YÜKSEK, HİTABETİ İYİ DOLANDIRICI TRANSFER OLUYOR
 5. GERÇEK POLİSLERE İNANMADI
 6. HAKİM VE SAVCILARI BİLE DOLANDIRDILAR!
 7. YİNE TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 8. DİGİTURK VE TELEFON SAPIKLIĞI
 9. BİR TELEFON DOLANDIRICILIĞI DAHA!
 10. TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 11. TELEFON DOLANDIRICILIĞI DURUMUNDA NE YAPMALI?
 12. DOLANDIRICIYA 3 KEZ ŞİFRESİNİ VEREN VAR
 13. KARLIOVA’DA TELEFON DOLANDIRICILIĞI İDDİASI
 14. ŞEHİT ANNESİNE 65 BİN LİRALIK VURGUN
 15. TELEFON DOLANDIRICILIĞINA 5 TUTUKLAMA
 16. ALO, NEDEN DOLANDIRAMADIK?
 17. TELEFONLA DOLANDIRICILIĞA KARŞI ÖNEMLİ UYARI
 18. AZ DAHA 100 BİN LİRASINDAN OLACAKTI
 19. TELEFON DOLANDIRICILIĞINI POLİS ÖNLEDİ
 20. MELAHAT NİNE'YE 171 BİN LİRALIK TERÖR OYUNU
 21. TELEFON DOLANDIRICILARINA AĞIR DARBE
 22. DİKKAT! ÖZEL BİLGİLERİNİZ DOLANDIRICILARIN AĞINDA
 23. KART SAHİPLERİ BU TUZAĞA KANMAYIN
 24. POLİS, 155'TEN KİMSEYİ ARAMAZ
 25. KAYSERİLİYİ DE DOLANDIRDILAR!
 26. DİKKAT! İŞTE DOLANDIRICILARIN SON YÖNTEMİ
 27. TELEFON DOLANDIRICILARI YAKALANDI
 28. ÖĞRETMEN SAHTE SAVCIYA 24 BİN LİRASINI KAPTIRDI
 29. DOLANDIRICILARIN SON KURBANI ÜMİT SAYIN OLDU
 30. SAHTE POLİS TELEFONLA DOLANDIRDI
 31. SAHTE POLİSE İNANDI 18 BİN LİRADAN OLDU
 32. 'BEN POLİSİM' DİYEREK DOLANDIRDI
 33. AKILLI TELEFON DOLANDIRICILARINA DİKKAT!
 34. TELEFON DOLANDIRICILIĞI ÇIĞIRINDAN ÇIKTI!
 35. TELEFONDA ‘ONAY’LI DOLANDIRICILIK
 36. FACEBOOK REKLAMLARI İLE TELEFON SATIŞI DOLANDIRICILIĞI
 37. SÜREKLİ TELEFONLA RAHATSIZ EDİLİYORUM
 38. TELEFON VE MAİL (E-POSTA) DOLANDIRICILIĞI
 39. EN YAYGIN 10 İNTERNET DOLANDIRICILIĞI
 40. SESLİ ONAYINIZ VAR YALANI
 41. NOTERDEN BORÇ KAĞIDI GELDİ