Dolandırıcıya 3 kez şifresini veren var

Cumhuriyet Savcısı Kaan Yüksel, karşılaştığı dolandırıcılık hikâyelerini ‘adalet.org’ adlı sitede paylaştı. Yüksel’in verdiği örnekler arasında aynı yalana birçok defa inananlar bile bulunuyor...

Telefonla dolandırıcılık son dönemin en büyük kabusu. Son olarak Almanya’daki grubetçileri dolandıran bir şebekenin çökertilmesiyle gündeme gelen telefonla dolandırıcılığın, 2 kişinin intiharına yol açması, dolandırılanların yaşadığı dramı da gözler önüne seriyor. Ölümlere yol açan telefon dolandırıcılığı yargı camiası için de önemli bir iş yükü. Yargıya yansıyan dosyalar dolandırıcıların nasıl bir iklimde faaliyet gösterdiğini de ortaya koyuyor. Bunun en güzel örneği ise Ankara Adliyesi‘nde 1.5 yıl Dolandırıcılık Suçları Bürosu’nda, sonrasında da Bilişim Suçları Bürosu’nda çalışan Cumhuriyet Savcısı Mahmut Kaan Yüksel’in karşılaştığı dolandırıcılık vakaları.

Kart aidatı iadesi yalanı
Yüksel’in yargı mensuplarının üyesi olduğu adalet.org adlı platformda paylaştığı bazı örnekler şöyle: “Bir dosyadaki müşteki şikâyeti; ‘Beni cep telefonumdan 0 850 212 Ö numaralı telefonla arayan, isminin Meryem olduğunu söyleyen bir kadın, tüketici haklarından aradığını, birikmiş 800 TL kredi kartı aidatımın kart hesabına iade edileceğini, bunun için kart numaramla, kartın arka yüzündeki güvenlik numarama ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de rakamları verdim. Sonra telefonuma bir mesaj geleceğini, iade yapmak için o mesaja ihtiyacı olduğunu, tekrar arayacağını söyledi. Telefonu kapatır kapatmaz mesaj geldi. Mesajdan bir dakika sonra yeniden arayan kadın şifreyi sordu, ben de söyledim. Sonra ‘Para yatmış mı’ diye bankama gittiğimde, kartımdan 800 TL lik harcama yapıldığını öğrendim.”

‘Aynı numara 3 kez aradı’
Savcı Yüksel’in dolandırıcılara 3 kez aldanan müştekiyle ilgili yorumu ise “Bu işin zirvesi” şeklinde oldu: “Mayıs ayında aradılar, haksız olarak alınan kredi kartı aidatı 600 TL iade edilecekmiş, şifreleri verdim, kartımdan harcama yapıldı. Bankaya itiraz ettim, kabul etmediler. Temmuz ayında aynı numara yine aradı, ‘Bir yanlışlık olmuş’ diye yine kart şifresi sordular, mesajla gelen şifreyi yine verdim. Bu defa 965 TL harcama yapılmış. Dün yine aradılar, bir defa daha şifreyi verdim. Bu defa 290 TL harcama yapılmış. Şikâyetçiyim.”

‘Dolandırıcılar maden bulmuş!’
Çalıştığı bölüme haftada 49 dosyanın geldiğini yazan Yüksel, dolandırılmaktan kurtulamayan bir adamın eşine ait şikâyeti ise şöyle anlattı: “Kadın evlere gündeliğe gidiyor. Kazandıklarıyla eşine verdiği kart harcamalarını kapatmakta. Kocamı aramışlar, ‘Kart aidatını iade ediyoruz’ demişler. O da şifrelerini vermiş, 600 TL harcama yapılmış, kartı kapattırdım. Yeni kart alıp, eşime verdim. Geçen yine aramışlar 290 TL harcama için şifreyi öğrenmişler. Kartı eşimden aldım, ama dün yine aramışlar, 465 TL’lik harcama için şifre geldi eşimin telefonuna. Kadın kocasını durduramıyor, ‘Şüphelileri durdurun’ diye bize gelmiş! Tek söyleyebildiğim; Pes yani! Dolandırıcılar resmen ‘maden’ bulmuşlar...”

Hep aynı sözler, aynı mesajlar
Büroda değişik savcılarda bulunan 50’den fazla dosyayı inceleyen Yüksel, vakalarla ilgili de şu değerlendirmeyi yaptı: “Mayıs-Temmuz 2014 arasında 3 ayrı grup (call center) faaliyet göstermiş. Hatta gruplardan birisi dağılmış, ayrılan kardeş haziran ayında yeni bir call center kurmuş. Hep aynı numara aramış, aynı sözler, aynı mesaj, aynı miktar harcama, aynı pos cihazından çekim yapılmış. Kimi savcı hukuki ihtilaf demiş. Kimi şikâyetçi parası iade edilince şikâyetinden vazgeçmiş. İşin ilginci, dolandırıcıları da dolandıranlar türemiş.”


Diğer Makaleler

 1. DOLANDIRICILIK YAPAN ZANLILAR YÖNTEM DEĞİŞTİRDİ
 2. TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 3. ALMANYA'DA 1 MİLYON EMEKLİYİ DOLANDIRDILAR!
 4. İKNA GÜCÜ YÜKSEK, HİTABETİ İYİ DOLANDIRICI TRANSFER OLUYOR
 5. GERÇEK POLİSLERE İNANMADI
 6. HAKİM VE SAVCILARI BİLE DOLANDIRDILAR!
 7. YİNE TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 8. DİGİTURK VE TELEFON SAPIKLIĞI
 9. BİR TELEFON DOLANDIRICILIĞI DAHA!
 10. TELEFON DOLANDIRICILIĞI
 11. TELEFON DOLANDIRICILIĞI DURUMUNDA NE YAPMALI?
 12. DOLANDIRICIYA 3 KEZ ŞİFRESİNİ VEREN VAR
 13. KARLIOVA’DA TELEFON DOLANDIRICILIĞI İDDİASI
 14. ŞEHİT ANNESİNE 65 BİN LİRALIK VURGUN
 15. TELEFON DOLANDIRICILIĞINA 5 TUTUKLAMA
 16. ALO, NEDEN DOLANDIRAMADIK?
 17. TELEFONLA DOLANDIRICILIĞA KARŞI ÖNEMLİ UYARI
 18. AZ DAHA 100 BİN LİRASINDAN OLACAKTI
 19. TELEFON DOLANDIRICILIĞINI POLİS ÖNLEDİ
 20. MELAHAT NİNE'YE 171 BİN LİRALIK TERÖR OYUNU
 21. TELEFON DOLANDIRICILARINA AĞIR DARBE
 22. DİKKAT! ÖZEL BİLGİLERİNİZ DOLANDIRICILARIN AĞINDA
 23. KART SAHİPLERİ BU TUZAĞA KANMAYIN
 24. POLİS, 155'TEN KİMSEYİ ARAMAZ
 25. KAYSERİLİYİ DE DOLANDIRDILAR!
 26. DİKKAT! İŞTE DOLANDIRICILARIN SON YÖNTEMİ
 27. TELEFON DOLANDIRICILARI YAKALANDI
 28. ÖĞRETMEN SAHTE SAVCIYA 24 BİN LİRASINI KAPTIRDI
 29. DOLANDIRICILARIN SON KURBANI ÜMİT SAYIN OLDU
 30. SAHTE POLİS TELEFONLA DOLANDIRDI
 31. SAHTE POLİSE İNANDI 18 BİN LİRADAN OLDU
 32. 'BEN POLİSİM' DİYEREK DOLANDIRDI
 33. AKILLI TELEFON DOLANDIRICILARINA DİKKAT!
 34. TELEFON DOLANDIRICILIĞI ÇIĞIRINDAN ÇIKTI!
 35. TELEFONDA ‘ONAY’LI DOLANDIRICILIK
 36. FACEBOOK REKLAMLARI İLE TELEFON SATIŞI DOLANDIRICILIĞI
 37. SÜREKLİ TELEFONLA RAHATSIZ EDİLİYORUM
 38. TELEFON VE MAİL (E-POSTA) DOLANDIRICILIĞI
 39. EN YAYGIN 10 İNTERNET DOLANDIRICILIĞI
 40. SESLİ ONAYINIZ VAR YALANI
 41. NOTERDEN BORÇ KAĞIDI GELDİ